Jak urządzić niewielkie mieszkanie?

Urządzenie niewielkiego mieszkania to ogromne wyzwanie. Zwłaszcza jeśli nie mamy większego doświadczenia w tej dziedzinie. Musimy optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń.

Urządzamy mieszkanie krok po kroku

Mając do dyspozycji bardzo niewiele miejsca, warto zdecydować się na meble, które mogą spełniać podwójną funkcję. Idealnie sprawdzi się na przykład rozkładany narożnik. Taka kanapa w nocy zmiana się w wygodne łóżko, na którym mogą się wyspać dwie dorosłe osoby. Kilka lat temu do łask wróciły meblościanki. Na szczęście współczesne meble prezentują się zdecydowanie ciekawiej niż te z lat 90 czy wcześniejszych dekad… Dlaczego warto postawić na meblościankę? Po pierwsze jest ona bardzo pojemna. Bez problemu zmieścimy w niej nasze wszystkie drobiazgi. Po drugie może się ona stać swoistym elementem konstrukcyjnym. Meblościanką możemy na przykład oddzielić domowe biuro od reszty mieszkania.

Diabeł tkwi w szczegółach!

Małe mieszkanie kiepsko się prezentuje, gdy zagracimy je nadmiarem bibelotów. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się jeden element ozdobny, który stanie się punktem centralnym. Ciekawym pomysłem są na przykład modne ostatnio dywany turkusowe, czy ciekawa fototapeta. Możemy też pokusić się o optyczne powiększenie wnętrza. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować kilka prostych sztuczek. Po pierwsze postawmy na jasny kolor ścian. Nie musi to być klasyczna biel. W sklepach znajdziemy naprawdę bogatą paletę kolorów i wzorów. Możemy też zdecydować się na duże lustro. Tą ostatnią sztuczkę przez wieki z powodzeniem stosowali Starożytni Rzymianie.

Podsumowując, urządzenie własnego mieszkania to spore wyzwanie. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, na jakie rozwiązania się zdecydować, to warto poszukać ciekawych inspiracji. Całą masę wspaniałych, a przede wszystkim darmowych inspiracji możemy znaleźć oczywiście w Internecie. Natomiast jeżeli dysponujemy nieco większymi zasobami gotówki, to możemy zdecydować się na wynajęcie profesjonalnego architekta wnętrz. Wtedy dostaniemy mieszkanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.