Dywany sznurkowe i ulubione kolory

Dywany sznurkowe zyskują na popularności głównie dlatego, że to rozwiązanie proste, łatwe w utrzymaniu w czystości i bardzo estetyczne. Ponieważ dywany tego typu nie posiadają splotów ani runa są zdecydowanie przyjazne dla alergików – pyłki i kurz nie wnikają do wnętrza. Oprócz tego, różnorodność wzorów i wymiarów sprawiają, że znajdują zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu – od przedpokoju poprzez salon do łazienki. Dlatego, aby wybrać taki dywan warto kierować się narzuconymi sobie wytycznymi. Można zacząć od koloru.

Jasny czy ciemny

Dywan sizalowy – sznurkowy – jest co do zasady uniwersalny. Oznacza to, że niemal w każdym wnętrzu może się znaleźć, dopasować do stylu lub wręcz go kreować. Choć głównie kojarzy się z naturalnymi rozwiązaniami skandynawskimi, może wpasować się także do pokoju minimalistycznego lub art deco. Jednak należy pamiętać, że do każdego z wnętrz będzie pasował nieco inny dywan.

Każdy właściciel przy wyborze dodatków i sprzętów kieruje się własnym gustem. Jednym z głównych wyborów pozostaje kolorystyka wnętrza. Dywan zwykle stanowi barwną powierzchnię, która znakomicie wpływa na nastrój wnętrza. Pierwsze pytanie, które powinno się postawić przy doborze dywanu to rozstrzygnięcie – ciemny czy jasny? Obie alternatywy maja swoje wady i zalety. Warto im się przyjrzeć, by móc dopasować nasycenie koloru do własnych zapatrywań.

Jasna strona mocy

Dywany w barwach ciepłych, jaśniejszych zdecydowanie ożywiają wnętrza, sprawiają, że do pokoju wkrada się przyjemny nastrój. Sprawiają ponadto, że pomieszczenie wydaje się przyjazne. Ciepłe barwy takie jak żółcienie, beże czy odcienie czerwieni wpływają na dobre samopoczucie i pozwalają docenić walory mieszkania. W połączeniu z brązowymi parkietami lub ciemnym drewnem podłogowym czyni na podłożu jasną plamę, która kusi by położyć na niej bose stopy bądź usiąść w kucki. Warto pamiętać, że dywany sznurkowe mogą mieć różną grubość, poczynając od cienkich po dość pękate, co pomoże dobrać model do zastosowania. Jasne dywany spodobają się gościom szczególnie w doświetlonych pomieszczeniach, takich jak salon oraz łazienka, która powinna kojarzyć się ze schludnością i wszechobecną czystością. Jednak pamiętać należy, że jasny, biały dywan będzie szybciej „łapał” zanieczyszczenia i ewentualne plamy. Stąd należy zwrócić baczniejszą uwagę na częste odkurzanie, czyszczenie lub pranie użytkowanego kobierca.

Ciemny czyli stylowy

Jak wybrać dywan sznurkowy do pastelowych barw? Odpowiedź na tak postawione pytanie musi brzmieć – kontrastowo. Gdy panele podłogowe lub parkiet jest w kolorze jasnej olchy lub wręcz oscyluje wokół jasności dębu norweskiego, przyda się dywan w ciemniejszej barwie. Może być w kolorze naturalnym, wtedy w grę wchodzą tonacje brązu lub wręcz czarne i szare. Kiedy łatwiej zdecydować się na barwy z całej palety np. mając na uwadze przeznaczenie pokoju dla dziecka, potrzebujemy ciemnych karminów, granatów lub zimnych zieleni. Warto także zdecydować się na wzory: geometryczne lub duże postaciowe, które niejednokrotnie zdobią i ubogacają powierzchnie dywanów sznurkowych.

Pamiętać należy, że gama dywanów sznurkowych posiada wiele różnych kolorów. Umiejętne ich dobranie to jeden z kluczy gustownej aranżacji mieszkania.