Jak kupić najlepszy dywan?

Od wykładziny Axminster w latach 1800-tych, poprzez szemrane stosy z lat 60-tych, aż po wykładziny podłogowe w stylu sizalowym – wykładzina dywanowa od dawna jest popularnym wyborem podłóg w domach. Jest stylowa, trwała, miękka, cicha i dobra do izolacji.

Czy to wykładzina dywanowa w nowym pokoju, czy też wymiana zużytej lub poszarpanej wykładziny dywanowej, którą miałeś zbyt długo – prawdopodobnie nadszedł czas, aby uzyskać aktualne informacje na temat tego, co jest teraz w modzie. Kupno niewłaściwego dywanu może być kosztownym błędem, więc zwijaj się i czytaj dalej.

Sprawy materialne

Żadne włókno nie jest najlepsze dla wszystkich – najlepszy wybór wykładziny zależy od tego, gdzie się znajduje, kto będzie z niej korzystał, jak duży będzie ruch, ale także od wielkości budżetu.

Dywan wełniany

Podobnie jak twój ulubiony sweter, wełniany dywan jest ciepły, luksusowy i trwały. Jest również na ogół droższy niż inne włókna. Wełna jest dobra do pomieszczeń mieszkalnych, w których ważny jest wygląd. Jest naturalnie odporna na plamy, ponieważ jest odporna na wycieki na bazie płynu i łatwo uwalnia brud, ale będziesz musiał szybko usuwać mokre plamy. 

Dywan nylonowy

Nylon jest wytrzymałym i trwałym włóknem sztucznym. Jest bardzo popularny w przypadku dywanów – jest tańszy niż wełna, a niektóre nylonowe dywany wyglądają nawet tak dobrze jak wełniane, ale z dodatkową odpornością na plamy. Nylonowa wykładzina jest odporna na blaknięcie i jest idealna do stosowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu – np. dla rodzin z dziećmi lub zwierzętami domowymi.

Dywan polipropylenowy

Polipropylen jest włóknem syntetycznym, popularnym, ponieważ jest tani, wodoodporny i trwały. Dywan polipropylenowy jest często używany do wynajmu nieruchomości, garaży czy sal zabaw.

Mieszanki

Dywan z wełny i mieszanki nylonowej łączy w sobie zalety obu tych włókien, przy niższych kosztach niż w przypadku wykładziny z czystej wełny.

Co jeszcze musisz wiedzieć o zakupie dywanu?

Zanim uderzysz do sklepu

Wyobraź sobie kolor i rodzaj dywanu, który chcesz kupić, ale pamiętaj, że nie chodzi tylko o estetykę. Zaleca się profesjonalne czyszczenie wykładziny raz w roku – odpowiednio dobrany kolor i runo może pomóc ukryć brud i plamy pomiędzy kolejnymi czyszczeniami.

Kolor wykładziny

Jasne kolory są świetne dla małych pomieszczeń, ponieważ sprawią, że wnętrze będzie się wydawać większe, ale będą one pokazywać plamy łatwiej niż ciemniejsze odcienie.

Ciemne kolory ukrywają plamy, ale pokazują kłaczki.

Dywany z jaśniejszymi i ciemniejszymi włóknami ukryją plamy i kłaczki! Ale wtedy niektórzy ludzie myślą, że zawsze wyglądają na brudne, nawet gdy są czyste.

Jeśli patrzysz na kolory online, pamiętaj, że w rzeczywistości mogą one wyglądać zupełnie inaczej.

Stos: cięcie czy pętla?

Dywan pętelkowy posiada pojedyncze pasma przędzy przeciągnięte dwukrotnie przez podłoże wykładziny w celu utworzenia małej pętli. Charakteryzuje się bardziej swobodnym wyglądem, lepiej ukrywa ślady stóp i dobrze nadaje się do miejsc o dużym natężeniu ruchu.

W wykładzinach z włosem ciętym pętle są cięte na górze, pozostawiając kępki przędzy, które stoją prosto w górze. Ma bardziej luksusowy, formalny wygląd niż pętla, ale ma tendencję do pokazywania jasnych i ciemnych obszarów, w tym odcisków stóp i śladów odkurzacza – czegoś, czego nie widać w katalogach!

Niektóre dywany mają połączenie ciętych i zapętlonych przędz i mogą tworzyć rzeźbione efekty, takie jak kwadraty i wiry, które są dobre do ukrywania brudu i odcisków stóp.

Gęstość

Gęstość odnosi się do ilości przędzy runowej w dywanie i tego, jak blisko siebie znajdują się kępki. Sprawdź gęstość, zginając próbkę wykładziny w kształcie litery U z kępkami skierowanymi na zewnątrz. Im mniej podkładu wykładziny, tym gęstsza wykładzina. Z reguły im gęstsza, tym lepiej.

Trwałość: poszukaj etykiety

Gęstość jest częścią historii trwałości – przyczynia się do tego również jakość włókna i konstrukcja, a to może być trudne do zmierzenia.

Spróbuj przed zakupem

Oświetlenie i otaczające kolory i materiały wpływają na wygląd dywanu w Twoim domu. Weź próbki do domu i sprawdź je w każdym pokoju w różnych warunkach oświetleniowych – światło dzienne, sztuczne, światło świec, światło dyskotekowe lub jakiekolwiek inne oświetlenie, którego używasz.

Podkład

Podkład może pomóc dywanowi przetrwać dłużej, lepiej pochłaniać dźwięk, zakrywać drobne nierówności i otwory w podłodze oraz zapewniać izolację. Wybierz go przy zakupie wykładziny.

Prawdopodobnie wybierzesz między podkładem piankowym i gumowym. Podkład różni się jakością, więc stań na nim, aby sprawdzić, czy jest stabilny, ale wygodny – nie powinieneś czuć podłogi.

Instalacja

Prawdopodobnie tańsze będzie zainstalowanie wykładziny przez firmę, od której ją kupujesz. Upewnij się, że otrzymasz w pełni szczegółową wycenę – większość wycen od sprzedawców detalicznych będzie zawierać podkład i instalację, ale nie zawsze będą one obejmować przeniesienie mebli.

Ile kosztuje wykładzina?

Dywan jest zazwyczaj wyceniany na metr szerokości. Pamiętaj, aby przeliczyć na metr kwadratowy przy porównywaniu cen dywanów z innymi wykładzinami podłogowymi, takimi jak płytki lub drewno.

Warto kupić dodatkową wykładzinę lub zachować ścinki w przypadku konieczności wymiany zużytej wykładziny w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak schody.

Glosariusz dywanowy

Barwienie rozpuszczalnikowe polega na dodawaniu koloru do nylonowego włókna dywanowego podczas produkcji, a nie nakładaniu go na powierzchnię po jej wyprodukowaniu, co czyni go odpornym na czyszczenie i działanie promieni słonecznych.

Dywany berberyjskie mają grube włókna tuftowane w kępki pętli. Zwykle występują one w odcieniach ziemi o wyglądzie „plamistym” – doskonale nadają się do ukrywania plam.

Dywany w stylu sizalu/kabla mają ciaśniejsze pętle niż berbery, dzięki czemu są bardziej sztywne w dotyku i nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu.

Dywany aksamitne/plush mają kilkakrotnie przycięty stos, aby uzyskać aksamitny połysk, ale to również pokazuje każdy odcisk stopy.

Dywany saksońskie są podobne do dywanów aksamitnych, ale nie tak gładkie.

Dywany wolnostojące/twist mają mocno skręcone włókna, które lekko zwijają się na powierzchni runa. Ukrywają ślady stóp i ślady po odkurzaczu, dzięki czemu nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu.